Membri ARSBN

 

Presedinte de onoare:

Päivi Pohjanheimo, Ambasador al Finlandei la Bucuresti 

 

Presedinte:

Silviu Miloiu, Universitatea Valahia din Târgoviste

 

 

Vicepresedinte:

Bogdan Schipor, Institutul de Istorie “A.D. Xenopol” al Academiei Romane

 

 

Secretar general:

Ana-Maria Despa, Asociatia Romana pentru Studii Baltice si Nordice

 

 

Secretar general adjunct:

Magdalena Ionescu, Asociatia Romana pentru Studii Baltice si Nordice

 

 

Director de Comunicare si Relatii Internationale:

Andreea Andreescu, Asociatia Romana pentru Studii Baltice si Nordice

 

 

Consiliul de Coordonare:

 

Andreea Andreescu, Asociatia Romana pentru Studii Baltice si Nordice

 

Florin Anghel, Universitatea Ovidius din Constanta

 

Mioara Anton, Institutul de Istorie “Nicolae Iorga” al Academiei Romane

 

Ana-Maria Despa, Asociatia Romana pentru Studii Baltice si Nordice

 

Crina Leon, Universitatea “Al.I.Cuza” din Iasi

 

Silviu Miloiu, Universitatea Valahia din Târgoviste

 

Bogdan Schipor, Institutul de Istorie “A.D. Xenopol” al Academiei Romane

 

Mihai Razvan Ungureanu, Universitatea Bucuresti

 

Adrian Vitalaru, Universitatea “Al.I.Cuza” din Iasi

 

 

Sectiunile de studii:

 

Sectiunea de Studii Baltice: Adrian Vitalaru (presedinte)

 

Sectiunea de Studii Nordice: Crina Leon (presedinte)

 

 

Consiliul de Onoare:

Ion Calafeteanu, Universitatea Valahia din Târgoviste

 

Ioan Chiper, Institutul de Istorie “Nicolae Iorga” al Academiei Romane

 

Veniamin Ciobanu, Universitea “Al.I.Cuza” din Iasi

 

Dan Cosasu, Camera de Comert si Industrie Romania-Finlanda

 

Ingrid Cristea Vendelin, Consulatul Onorific al Estoniei la Bucuresti

 

Ioan Donca, Consulatul Onorific al Letoniei la Bucuresti

 

Pekka Hartilla, Ministerul Afacerilor Externe al Finlandei

 

Antero Inkari, Ministerul Afacerilor Externe al Finlandei

 

Vladimir Jarmolenko, Ambasador al Lituaniei la Bucuresti

 

Theodor Paleologu, Parlamentul Romaniei

 

Serban Papacostea, Academia Romana

 

Michael Sternberg, Ambasador al Regatului Danemarcei la Bucuresti

 

Neagu Udroiu, Fost ambasador al  Romaniei la Helsinki si Tallinn

 

Mihai Razvan Ungureanu, Universitatea Bucuresti

 

Constantin Vlad, Fost ambasador al  Romaniei la Helsinki

 

Membri onorifici:

 

Kari Alenius, Universitatea din Oulu

 

Carsten Due-Nielsen, Universitatea din Copenhaga

 

Björn M. Felder, Germania

 

Rebecca Haynes, University College of London

 

Kalervo Hovi, Universitatea din Turku

 

Eriks Jekabsons, Universitatea Letonia din Riga

 

Ceslovas Laurinavicius, Institutul Lituanian de Istorie

 

Katalin Miklóssy, Universitatea din Helsinki

 

Viatcheslav Morozov, Universitatea de Stat din St. Petersburg

 

Valters Šcerbinskis, Riga Stradinš University

 

David J. Smith, Universitatea of Glasgow

 

Viktor Trasberg, Universitatea din Tartu

 

Luca Zanni, Ambasada Italiei in Kiev

 

 

Membri:

 

Andreea Amuzan, Scoala Dora Dalles Bucsani

 

Andreea Andreescu, Universitatea "Valahia" Targoviste

 

Alexandra Constanta-Anton, Spreading Education, Ploiesti

 

Ioana Asavoaie, Universitatea “Al.I.Cuza” din Iasi

 

Nerijus Babinskas, Universitatea din Vilnius

 

Ioan Bodnar, Universitatea "Valahia" Targoviste

 

Ileana Cazan, Institutul de Istorie “Nicolae Iorga” al Academiei Romane

 

Maria Cernat, Universitatea "Valahia" Targoviste

 

Mihai-Sebastian Chihaia, Universitatea “Al.I.Cuza” din Iasi

 

Costel Coroban, Universitatea "Ovidius" din Constanta

 

Ana-Maria Dima, Universitatea din Lund

 

Adinel Dinca, Institutul de Istorie „George Baritiu” Cluj-Napoca

 

Roxana Dreve, Universitatea Babes Bolyai din Cluj-Napoca

 

Sándor Földvári, Academia de Stiinte a Ungariei si Universitatea din Debrecin

 

Alexandru Ghisa, Ministerul Afacerilor Externe al Romaniei

 

Claudia Gilia, Universitatea "Valahia" Targoviste

 

Mircea-Cristian Ghenghea, Universitatea “Al.I.Cuza” din Iasi

 

Raluca Glavan, Mykolas Romeris University of Vilnius

 

Armand Gosu, Romania

 

Andrea Griffante, Universitatea Vytautas Magnus din Kaunas

 

Alexandra Gruian, Universitatea "1 Decembrie 1918" Alba Iulia

 

Lavinia Grumeza, Universitatea "1 Decembrie 1918" Alba Iulia

 

Julien Guinart, Franta

 

Daniel Hrenciuc, Universitatea "Stefan cel Mare" din Suceava

 

Roxana Ionita, Scoala Nationala pentru Studii Politice si Administrative

 

Marina Melania Irimia, Universitea “Al.I.Cuza” din Iasi

 

Daniela Larion, Universitea “Al.I.Cuza” din Iasi

 

Dan Margarit, Editura Cetatea de Scaun

 

Mihaela Moagher, Universitatea din Tartu

 

Catalin Mogoseanu, Polar Management SRL

 

Paul Nanu, Universitatea din Turku

 

Mihai Claudiu Nastase, Complexul National Muzeal „Curtea Domneasca” din Targoviste

 

Nicoleta Carmen Olteanu, Universitatea Bucuresti

 

Iulian Oncescu, Universitatea "Valahia" Targoviste

 

Lucian Parvulescu, Ministerul Afacerilor Externe al Romaniei

 

Emanuel Plopeanu, Universitatea Ovidius din Constanta

 

Adrian Pogacian, Universitatea de Medicina si Farmacie Targu-Mures

 

Cosmin Popa, Institutul de Istorie “Nicolae Iorga” al Academiei Romane

 

Alexandru Popescu, Romania

 

Oana Popescu, Renault Romania

 

Marco Pribilla, Ambasada Finlandei la Bucuresti

 

Tiberius Puiu, Romania

 

Andrea Rizzi, Universitatea din Turku, Finlanda

 

Simona Solomon, Universitatea Bucuresti

 

Cezar-Ionut Stanciu, Colegiul National "Nicolae Titulescu" Pucioasa

 

Cigdem Ustun, Middle East University of Ankara

 

Lucian Vilcea, Universitatea “Al.I.Cuza” din Iasi